kliknij, aby włączyć zoom
loading...
Nie znajduję żadnych ofert obecnie
otwórz mapę
Podgląd Roadmap Satellite Hybrid Terrain Moja lokalizacja Fullscreen Poprzednia Następna
Your search results

Benidorm Hiszpania 🥇 Co warto zobaczyć? 🔭, Atrakcje 🎡, Plaże 🏖️ Wakacje 2022

Opublikowano przez Mateusz Globly.eu w 12 lutego 2021
0

O tym mieście słyszymy głównie, że jest mekką starszych turystów z zagranicy, że jest to kurort turystyczny gdzie ciężko znaleźć miejsce na plaży, a samo miasto to tylko zagęszczenie drapaczy chmur. Czy to prawda? Czy Benidorm nie ma nic więcej do zaproponowania?

My uważamy nieco inaczej i w poniższym wpisie postaramy się, przybliżyć Ci to wspaniałe miasto. Zaczniemy od jego historii i lokalizacji, a później omówimy różne atrakcje, na koniec wspomnimy o tym z czego słynna jest Costa Blanca czyli o pięknych plażach Benidormu. Miłej lektury!

Historia

Benidorm – lata 50-te

Jeszcze 70 lat temu (w 1950 roku) Benidorm był małą wsią rybacką. Zamieszkiwało ją około 2000 osób, a wiele z nich żyło bez dostępu do bieżącej wody, utrzymując się głównie z rybołówstwa oraz uprawy oliwek i cytryn. I wtedy burmistrzem Benidormu został 28 letni Pedro Zaragoza Orts. Od początku czuł, że można zamienić tą małą portową wioskę we wspaniały nadmorski kurort, jednak w tamtym czasie Benidorm oferował zaledwie 102 pokoje hotelowe.  I tak właśnie w 1956 roku przedstawił plan rozbudowy miasta, który jest aktualny po dziś dzień. W 1959 ruszył boom budowlany, jednak Pedro Zaragoza zdał sobie sprawę, że same budowle nie przyciągną do miasta turystów, a zwłaszcza tych zagranicznych, wiedział, że do tego potrzebna jest promocja Benidormu przede wszystkim poza granicami Hiszpanii.

Dlatego ówczesny burmistrz stał się również największym rzecznikiem Benidormu i rozpoczął jedną z najciekawszych i największych promocji swojego miasta. W Sztokholmie porozstawiał kwitnące gałęzie migdałowca, w Niemieckich miastach porozstawiał tabliczki pokazujące odległość do Benidormu. Wysłał tysiące butelek lokalnego wina SOL DE BENIDORM do różnych osobistości na całym świecie – w tym do królowej Anglii, by zaprosić ich do Benidormu. Posadził drzewa owocowe nadając im imiona znanych osób, a gdy te wydały plon wysyłał owoce do ich imienników. Zaprosił też rodzinę Lapończyków by Ci w swoich tradycyjnych strojach spacerowali ulicami miasta, – co poskutkowało znalezieniem się nazwy Benidorm na okładkach wszystkich norweskich gazet.

Warto wspomnieć, że burmistrz Benidormu już w 1952 roku zezwolił kobietom na noszenie bikini gdzie tylko chcą, – za co o mało nie został ekskomunikowany przez potępiających tą decyzję hiszpańskich arcybiskupów.

Jednak największą i najskuteczniejszą inicjatywą promująca miasto, jaką wymyślił Zaragoza był Festival de Benidorm, czyli festiwal piosenki w Benidormie, który swoją pierwszą edycję miał w roku 1959. Festiwal odniósł tak wielki sukces, że w roku 1961 wyszedł o nim film. A w roku 1968 wystąpił na nim Julio Iglesias.

Przez te 70 lat zmieniło się tu wiele. Ze 102 pokoi hotelowych obecnie jest ich ponad 42 000, z małej wioski Benidorm stał się wspaniałym kurortem z liczbą blisko 50  wieżowców, – dlatego nazywany jest Manhattanem Morza Śródziemnego. Jednak dzięki Pedro Zaragoza Orts’owi i jego planowi zagospodarowania terenu wciąż mamy tu wiele zieleni, parków czy boisk.

Położenie

Znając już historię, czas powiedzieć nieco więcej o lokalizacji Benidormu. Miasto zlokalizowane jest pomiędzy zboczami Sierra Cortina i Puig Campana, a wspaniałym i ciepłym Morzem Śródziemnym. Zlokalizowany jest w środkowej części Costa Blanca i znajduje się 57 km na północny wschód od portu lotniczego Alicante.

Benidorm – lokalizacja na wybrzeżu Costa Blanca

Ok, wiesz już trochę o historii, wiesz też gdzie znajduje się opisywany w tym wpisie Benidorm. Jednak czas przejść do konkretów. Czas dowiedzieć się o atrakcjach tego miejsca, pokazać, że to miejsce idealne dla każdego.

Benidorm – miejsca, które trzeba zobaczyć:

1. El Balcón del Mediterráneo

El Balcón del Mediterráneo – wejście

To miejsce położone pomiędzy dwoma plażami. Tu przed wiekami było serce Benidormu, gdy Maurowie zbudowali swoją twierdzę, będącą obecnie punktem obserwacyjnym. Tutaj można podziwiać oddaloną o 2km samotną wyspę Benidorm, tu można zrobić sobie wspaniałe zdjęcie na białych schodach czy z balkonu na Morze Śródziemne. Stąd też zobaczymy najmniejszą plażę w całym mieście, czyli wciśniętą pomiędzy port a Canfali, malutką plaże Mal Pas.

PODPOWIEDŹ: Warto wspomnieć, że jeśli wybierzesz się nad balkon morza śródziemnego – bo tak nazywany jest Mirador de Punta Canfali – we wczesnych godzinach (ok. 9 rano) to białe schodki i cały punkt widokowy będzie prawdopodobnie tylko dla Ciebie!

El Balcón del Mediterráneo – widok z drona

2. Stare Miasto i Plaza Santa Ana

Głównym miejscem starej części Benidormu jest plac Świętej Anny czyli Plaza Santa Ana, możemy tu spotkać wielu różnych artystów, którzy dają pokaz swoim umiejętnościom. Są tu też różne bary, (niektóre posiadają letnie tarasy, które szczególnie polecamy) gdzie można się zatrzymać i odpocząć. Stąd też udamy się w głąb starych, mało uczęszczanych przez turystów uliczek, w których możemy poczuć dawny klimat. Po prawej stronie placu znajduje się kolejny punkt na naszej liście…

3. Iglesia de San Jaime y Santa Ana

Iglesia de San Jaime y Santa Ana

Jest to zabytkowy kościół, wybudowany w latach 1740 – 1780. Wzniesiony został na planie krzyża łacińskiego. Składa się z nawy głównej oraz mniejszych kapliczek. Jednym z nowszych jednak wartych wymienianie, elementów są organy, które zostały zaprojektowane i umieszczone w kościele w 2012 roku. Kościół jest nie tylko zabytkiem sakralnym, ale również miejscem gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości.

4. Parque natural de la Sierra Helada

Sierra Helada czyli Lodowe Góry to miejsce idealne dla wszystkich miłośników natury i przyrody.  Nazwa jest powiązana ze znajdującymi się na terenie parku klifami, które oświetlone światłem księżyca przypominają właśnie góry lodowe – a przynajmniej tak twierdzą lokalni rybacy, którzy często mają przyjemność oglądać klify oświetlone blaskiem księżyca. Miejscami klify mierzą nawet 500 metrów wysokości, co daje wspaniały widok na panoramę morza. Sam park ma powierzchnię 5500 ha. Odnajdą się tu i rowerzyści i fani pieszych wycieczek. Park oferuje trzy trasy: niebieska – łatwa – idealna dla rowerzystów, amatorów wędrowania i osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, czerwona – łatwa – nieco bardziej wymagająca, jednak ta nie jest polecana dla osób niepełnosprawnych), żółta – trasa średniozaawansowana, przeznaczona dla doświadczonych już piechurów.

5. Puig Campana – Góra Dzwon

Puig Campana – Góra Dzwon – widok ze szlaku

Jest to drugi najwyższy szczyt w prowincji Alicante o wysokości 1406 metrów – pierwszy to Aitana 1558 metrów.  Góra oddalona jest od Benidormu o około 20 km. Szczyt nazywany jest też śpiącym gigantem. Stojąc u jej podnóża możesz mieć wrażenie, że do zdobycia masz tylko jeden szczyt, jednak w rzeczywistości są one dwa, jednak ten wyższy z dołu nie jest widoczny.

W 2009 roku miał tutaj miejsce duży pożar w skutek którego około 1000 hektarów terenu zmieniło się w pył. Dziś teren powoli się odradza jednak wciąż jego większa część jest w stanie wegetatywnym. Trasa na szczyt przeznaczona jest zdecydowanie dla osób doświadczonych w chodzeniu po górach, a zdobycie jej dostarczy Ci na pewno wielu wspaniałych widoków i masę endorfiny.

Benidorm – dla fanów wodnego świata

Benidorm oferuje baaaaardzo wiele fanom wodnych sportów i odkrywcom podwodnego świata. Jeśli jesteś jedną z tych osób koniecznie zapoznaj się z poniższa listą, jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z żadnym ze sportów wodnych Benidorm jest miejscem idealnym by zacząć!

1. Jet Ski – Skutery Wodne

Aktywność idealna dla osób, które lubią wodę, szybkość i adrenalinę. Pędząc z prędkością około 50 km/h woda często podrzuca nas lekko do góry, a jak coś się wznosi to musi też opaść i właśnie wtedy należy trzymać się mocno. Każda przejażdżka zaczyna się od krótkiego instruktażu dotyczącego bezpieczeństwa, na szczęście zasad nie jest dużo.

Koszt 30 minut oscyluje w okolicach 80€ jednak jest możliwość jazdy w duecie co daje po 15 minut na osobę za te same pieniądze 😉 oszczędność jest a zabawa wyborna. Jet-ski dostarczy, każdemu masę dobrej zabawy i uśmiechu, przy czym polecany jest raczej osobom młodym ze zdrowymi plecami, gdyż przeciążenia podczas „lądowań” bywają mocno obciążające dla pleców.

2. Nurkowanie – czyli odkrywanie podwodnego świata

Dla wszystkich lubiących podróże i poznawanie nowych miejsc, zdecydowanie jest to najlepsza forma spędzenia aktywnego wypoczynku. W Benidormie jest wiele tras umożliwiających odkrywanie podwodnego świata, tym bardziej warto spróbować, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Morze Śródziemne jest bardzo bogate w faunę i florę, dlatego warto skorzystać z tej formy atrakcji i odkryć ten morski świat.

Należy pamiętać, że nie każdy jednak może tego spróbować. Należy być w dobrej kondycji zdrowotnej. Osoby, które szczególnie nie mogą nurkować to cierpiący na problemy neurologiczne, pulmonologiczne, laryngologiczne, endokrynologiczne, hematologiczne oraz kobiety w ciąży. Jednak, jeśli nie cierpisz na żadną dolegliwość związaną z wymienionymi nurkowanie powinno przynieść Ci wiele radości. Przed zejściem pod wodę instruktorzy z wielu szkół nurkowania w Benidormie wprowadzą Cię we wszystkie tajniki. Pamiętaj o zabraniu ze sobą wodoodpornego aparatu, bo ta przygoda przysporzy Ci wielu wspaniałych zdjęć! (Jeśli takiego nie posiadasz zapytaj o możliwość wypożyczenia go w szkole gdzie będziesz nurkować)

Cena za jedną sesję nurkowania dla osób, które nigdy nie miały styczności z tym sportem to około 80€. Dla osób doświadczonych ceny są bardzo różne

3. Kajakowanie

Tak kajakiem na morzu można pływać, ale trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o tym by zbyt daleko nie odpłynąć od brzegu. W Benidorm zachęcamy do podróży kajakiem na wyspę Benidorm oddaloną o około 4 km od większości wypożyczalni kajaków. Dopływając do wyspy można podziwiać tą niezaludnioną krainę, wejść i zwiedzić ją. Jest to super miejsce do zrobienia zdjęcia na panoramę miasta.

Benidorm oferuje jeszcze wiele wodnych atrakcji, takich jak narty wodne, cable skiing, flyfish, banana boat, parasailing, wakeboarding, żagle, paddleboard czy inna odmiana nurkowania, jaką jest snorkeling. Każdy fan wody znajdzie tu coś dla siebie.

Benidorm – dla lubiących adrenalinę i parki tematyczne

Jeśli jesteś fanem szybkości, zawrotów głowy, dużych i szybkich zmian wysokości, po prostu fanem adrenaliny, wody i zwierzaków to Benidorm zaoferuje Ci wiele. Jest tutaj aż 5 parków rozrywki oferujących kolejki górskie, karuzele, zjeżdżalnie, zabawy w wodzie i obcowanie z dzikimi zwierzętami!

1. Terra Mitica

To naszym subiektywnym zdaniem park lepszy niż Disneyland (no chyba, że ktoś jest wielkim fanem Myszki Miki, Kaczora Donalda i reszty spółki), przede wszystkim, dlatego że nie tracimy długich godzin na staniu w kolejkach.

Park Terra Mitica jest miejscem szczególnym przede wszystkim ze względu na swoją tematykę. Skupia tutaj pięć krain morza śródziemnego – Egipt (Egipto), Grecja (Grecia), Rzym (Roma), Hiszpania (Iberia) oraz Wyspy (Las Islas), a morze symbolizuje zlokalizowane po środku parku jezioro. Jednak należy mieć na uwadze, że oprócz dużej dawki historii, której tu doznasz to miejsce, to przede wszystkim park rozrywki! Dlatego adrenaliny tu nie brakuje.

Jeśli się nie boisz wskocz do wagonika Titánide w greckiej części parku. Jest to rollercoaster, który pełen jest zawijasów i obrotów, a na dodatek pędzi z prędkością 100km/h. Jeśli to Cię nie porywa, udaj się do rzymskiej części i wsiądź na Inferno i poczuj się jak piłka lecąca z prędkością 60km/h obracająca się wokół własnej osi posuwając się na trajektorii esuów-floresów. Wciąż mało? Wypróbuj więc The Flight of the Phoenix – 54 metry w mniej niż 3 sekundy. A jeśli jesteś fanem huśtawek, koniecznie wskocz na Tornado – to huśtawka kręcąca się w koło jedyne 80 metrów nad ziemią!

2. Terra Natura i Aqua Natura Park

Tutaj zostaniemy przeniesieni w świat dzikich zwierząt a po obcowaniu z dzikością natury możemy zrelaksować lub wyszaleć się w parku wodnym.

Terra Natura Benidorm to ogród zoologiczny zaprojektowany według modelu „zoo imersion”, co daje wrażenie, że pomiędzy Tobą a dzikimi zwierzętami nie ma żadnych barier. Spotkasz tu ponad 1500 zwierząt z ponad 200 różnych gatunków jak np.: Pyton zielony z rodziny węży, poprzez ptactwo drapieżne czy tak rzadkie już Tukany tęczodziobe, aż po ssaki tak duże, jak Słoń indyjski czy groźne Tygrysy azjatyckie. Poza tym zobaczysz również ponad 150 gatunków roślin, trujące grzyby z Europy i Azji oraz odkryjesz jadowite pająki. Zoo podzielone jest na 3 strefy: Europę, Azję oraz Amerykę.

To miejsce zostało zaprojektowane w taki sposób by łączyć edukację i odkrywanie życia dzikich zwierząt w warunkach jak najbardziej zbliżonych do ich środowiska naturalnego.

Natomiast Aqua Natura Benidorm to ponad 40 000 mkw wodnej zabawy i stref relaksu. Są tu baseny z biczami wodnymi, zjeżdżalnie a nawet lwy morskie, z którymi można pływać. Znajdziesz tu jedną z najdzikszych ślizgawek wodnych – La Cresta, która sprawi, że zapomnisz o grawitacji, możesz pościgać się z bliskimi na Miltipiasta, lub zjechać Black Hole długą na 104 metry. Jeśli jesteś fanem krętych zjeżdżalni Zigzag-Giant Slide i Aqua Snake są dla Ciebie stworzone.

3. Mundomar Benidorm

Jeśli lubisz łączyć wodne atrakcje i bliskość zwierząt w aktywny sposób to miejsce dla Ciebie. Tutaj zdecydowanie większy nacisk kładziony jest na bezpośrednio kontakt ze zwierzętami. Pod okiem specjalistów możemy karmić np. małpy. Jest tu dużo zwierząt morskich, z którymi można się bawić lub całkowicie za darmo zrobić sobie zdjęcie. Można też pływać ze wspomnianymi już delfinami czy lwami morskimi – tu jednak trzeba wcześniej zarezerwować odpowiednią sesję. Dla wszystkich warte oglądnięcia są pokazy fok i delfinów, które wyczyniają niesamowite sztuczki.

4. Aqualandia

To kolejne miejsce pełne wody, jednak tu zdecydowanie stawiamy na szaleństwo lub relaks. Aqualandia Benidorm to jeden z najstarszych na świecie parków wodnych i pierwszy otwarty w całej Hiszpanii. Powstał w 1985 roku. Obecnie jest jednym z największych i najlepiej wyposażonych parków wodnych – bezpłatny parking ma ponad 50 000m2.

Park, dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi, jest oczywiście na świeżym powietrzu, dlatego możemy tu sobie zapewnić oprócz wspaniałej zabawy również niezła opaleniznę – w sezonie letnim nie zapomnij zaprać ze sobą wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego!

Aqualandia Benidorm oferuje wiele różnego rodzaju szaleństw. Od oczywistych zjeżdżalni wodnych, przez strefy jacuzzi, basen z falami, po tyrolkę nad wodą, wodospad Niagara, gdzie możesz nurkować w spokojnej wodzie i zwiedzać podwodne jaskinie czy Verti-GO a to jakby skoczyć z 13 piętra prosto w dół! Spokojnie Verti-GO jest bezpieczną zjeżdżalnią, w której z 33 metrów pędzisz na dół w zaledwie 3 sekundy.

Co ważne Aqualandia znajduje się praktycznie w centrum Benidormu, zaledwie kilkanaście metrów od Playa de Levante.

5. DinoPark Algar

Jeśli Ty, Twoje dzieci lub ktoś z Twoich bliskich jest fanem dinozaurów, koniecznie wybierzcie się na przejażdżkę do DinoParku.

W środku ogrodu botanicznego Cactus d’Algar, zaledwie 17 km od Benidorm, zostaniecie przeniesieni z powrotem do prehistorii.

Jest tu małe jeziorko do pływania dla dzieci, kino 3D, miejsce na piknik… I główna atrakcja: Ogromne dinozaury, niektóre statyczne, niektóre w ruchu, pokazujące zwiedzającym, jak wyglądało życie w okresie mezozoicznym.

Zrobisz tu zdjęcie Wollemia Nobilis, najstarszej rośliny na świecie, która istnieje w parku od 2006 roku. Kolejną atrakcją jest „Podróż do przeszłości ziemi”, pawilon z prawdziwymi przedmiotami, w którym można podziwiać gigantyczne zęby i pazury drapieżników z tego okresu. Wszystko otoczone zielonymi terenami zachęcającymi do spędzenia dnia w tym parku rozrywki, który łączy naturę i historię.

Park ciągle się rozwija, co rok pojawiają się tu nowe modele, nowe niespodzianki by dostarczyć wszystkim jak najwięcej dobrej zabawy.

Jak widzisz w parkach rozrywki w Benidormie każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak nie zapominajmy, że Benidorm oferuje również wiele więcej, ale teraz przejdźmy do tego z czego słynie Costa Blanca, czyli czystych, piaszczystych plaż.

Plaże Benidormu

Zamek z piasku na plaży Lavante

Każdy z nas lubi piaszczyste plaże. Jednak jedni preferują mieć pod ręką wszelkie usługi, gwar innych i uśmiechniętych ludzi dookoła.  Inni wolą ciszę i spokój. Plaże w Benidorm oferują dla każdego coś miłego. Nawet dla tych, którzy lubią spędzić dzień na plaży tak jak “Pan Bóg ich stworzył”. 

1. Playa de Levante

Najpopularniejsza plaża w Benidormie, jedna z najpopularniejszych w całej Europie i jedna z najlepszych plaż na Costa Blanca. Położona jest na północ od centrum miasta i bardzo łatwo dostępna.  2 kilometry długości i 50 metrów szerokości złocistego piasku, 4 600 leżaków, boiska do gry w piłkę plażową, masa wodnych atrakcji w tym wyciąg do nart wodnych, urokliwe restauracje, promenada a nawet biblioteka.  Wieczorem plaża tętni życiem. Jest tu wszystko, czego potrzebujesz. Jednak nie ukrywajmy w sezonie już od rana większość leżaków jest zajęta, oczywiście znajdziesz dla siebie miejsce by korzystać z jej uroków, jednak niedaleko dalej jest kolejna piękna plaża…

2. Playa de Poniente

Ta plaża jest jeszcze większa – 3 kilometry długości i 70 metrów szerokości, wspaniałego białego piasku. Położona jest na południe od centrum i została wyróżniona Błękitną Flagą. Co najważniejsze jest zdecydowanie mniej zatłoczona niż Playa de Levante. Tutaj jest zdecydowanie mniej turystów za to więcej lokalnych mieszkańców, którzy uwielbiają to miejsce. Tu również znajdziesz wszystko, czego Ci potrzeba. Są leżaki i parasole, toalety i prysznice, place zabaw, ratownicy a nawet ułatwiony dostęp dla osób niepełnosprawnych. Jest też biblioteka a w dodatku w pobliżu jest wiele darmowych parkingów. W pobliżu znajduje się marina i centrum nurkowe.

3. Cala Mal Pas

To plaża zlokalizowana praktycznie u podnóża zabytkowego centrum Benidormu. Obok znajduje się wspomniany wcześniej punkt widokowy Balcón del Mediterraneo i plac Plaza Santa Ana. Pomimo centralnej lokalizacji jest ustronna i zaciszna. Dzięki otoczeniu skał woda jest spokojna, przejrzysta i nadaje się idalnie do snoorklingu. W porównaniu z poprzedniczkami ta ma zaledwie 120 metrów długości i około 20 szerokości, i również jest odznaczona Błękitną Flagą prze UE. Na plaży znajduje się również ratownik, który czuwa nad Twoim bezpieczeństwem.

4. Cala Almadrava

To zupełnie inne miejsce niż wspomniane wcześniej plaże. Tutaj w tej małej zatoczce dominuje dzikość natury. Samo podłoże to mieszanka piaski u drobnych kamyczków. Rozciąga się na długość około 100 metrów i szerokość 10 -15 metrów. W sezonie letnim jest tu również ratownik, jednak na tym wygody się kończą, dlatego warto zabrać ze sobą własny prowiant. Jednak jest to miejsce idealne dla wszystkich, którzy chcą odpocząć od zgiełku ludzi i hałasu. Miejsce idealne do nurkowania dzięki przejrzystej wodzie i ciekawym formacjom skalnym.

Aby dostać się na plaże, musisz zejść wąskim betonowym zejściem, które może być lekko ukryte, najlepiej przyjść tu pieszo lub przyjechać autobusem, ponieważ może być problem z parkowanie.

A i należy dodać, że oprócz normalnych plażowiczów możesz spotkać tu też naturystów – uprzedzaliśmy.

5. Cala Tio Ximo

To kolejna plaża, która oferuje wspaniały, spokojny klimat i dzikość natury. Jest mała i dzika, zlokalizowana u podnóża Parku Sierra Gelada. Jest również mieszanką piasku i drobnych kamyczków, a z wszystkich wygód oferuje ciszę, spokój, parking nieopodal i ratownika w sezonie wakacyjnym. Jednak jej zaletą jest piękno natury, niczym nie zakłócony szum morza, cisza i odosobnienie.

To tyle o Benidormie. Mamy nadzieję, że ten wpis przekonał Cię do tego by odwiedzić to wspaniałe, pełne życia miasto. Będąc tu nie zapomnij skosztować lokalnych specjałów, wyjść wieczorem na miasto by zobaczyć jak żyją i spędają wieczorny czas lokalni mieszkańcy. A jeśli Ci się to spodoba i też chciałbyś zostać „lokalsem” oferty nieruchomości w Benidorm znajdziesz tutaj.

Porównaj oferty