Your search results

Okupas w Hiszpanii – załatw to po polsku ;)

Opublikowano przez Mateusz Globly.eu w 10 grudnia 2022
0
okupas

Okupas, czyli osoby, które bezprawnie zajmują cudzą nieruchomość, stanowią problem w Hiszpanii, który spędza sen z powiek inwestorom – ale czy trzeba się tak bardzo martwić? W końcu zdecydowana większość historii zajęć nieruchomości przez okupas dotyczy opuszczonych nieruchomości z przejęć bankowych.

Średnie ryzyko zajęcia nieruchomości przez okupas na Costa Blanca, czy Costa del Sol wynosi 0,04% w skali długoterminowej i 0,0056% w skali roku*

W skali roku jest to 14 000 zgłoszeń rocznie / 25 mln nieruchomości = 0,0056% ryzyka, czyli statystycznie ofiarą okupas stanie się jedna osoba na 17 857 osób w skali roku

Warto też zwrócić uwagę na to, że w Hiszpania obecnie dokonuje 147 eksmisji dziennie, czyli 53 655 rocznie. Jednocześnie nowych zgłoszeń zajęcia przez okupas jest ok 14 000 rocznie. Zestawiając tą liczbę  z wszystkimi nieruchomościami mieszkalnymi w Hiszpanii, ryzyko w skali roku wynosi 0,0056%.

Ryzyko zajęcia nieruchomości maleje wraz z wyższą „jakością” okolicy, osiedla, zabezpieczeń itd. 

Masz więcej niż 99,96% szansy w długim terminie i 99,9944% w każdym roku, że nic złego się nie stanie, gdy kupisz nieruchomość w Hiszpanii.

Jeżeli kupisz dobrą nieruchomość i ją zabezpieczysz, możesz spać spokojnie. 

*Szacuje się bowiem, że w całej Hiszpanii „okupas” zajmują ponad 100 tys. nieruchomości z łącznej liczby 25 milionów nieruchomości mieszkalnych. Okupas zajmują 0,4% nieruchomości (100k / 25mln = 0,004 = 0,4%). Ponadto 80% z nich to nieruchomości, które należą do banków i funduszy, zostaje 20% nieruchomości należących do prywatnych właścicieli (0,4% x 0,2 = 0,08%). Co więcej, połowa przypadków dotyczy Katalonii. Więc średnie ryzyko dla całej reszty Hiszpanii spada o połowę (0,08% x 0,5 = 0,04%).

Dla porównania – w Polsce w 2021 roku było 15 227 000 mieszkań i 73 220 kradzieży z włamaniem. Ryzyko, że nasze mieszkanie w Polsce padnie ofiarą włamania, wynosiło 0,48%.

Panad 10x bardziej prawdopodobne jest, że ktoś włamie się do mieszkania w Polsce, niż to, że okupas zajmie nieruchomość w Hiszpanii. 

Oczywiście w Hiszpanii również zdarzają się włamania w innym celu, niż okupacja. Porównanie tych danych może jednak obrazowo przedstawić realny problem okupas w Hiszpanii.

Celem okupas są głównie nieruchomości opuszczone w zacisznych miejscach, w których łatwo się wkraść do środka

Podsumowując obliczenia  – jeżeli 2500 inwestorów kupi nieruchomość, do której stosunkowo łatwo mogą wejść okupasi, pozostawi ją bez opieki, to statystycznie 1 osobie może się to przytrafić – warto mieć to na uwadze podczas wyboru nieruchomości.

W rzeczywistości większość ofert agencji nieruchomości w Hiszpanii, to nieruchomości statystycznie znacznie bezpieczniejsze niż średnia

W praktyce – znamy przykład mieszkania na Costa Blanca na parterze, z wejściem od zewnątrz i starymi drzwiami, które od 5 lat stoi puste i nikt się nim nie zainteresował. Budynek samodzielny, nie na zamkniętym osiedlu. Bez monitoringu, ani ochrony. 

Problem w praktyce polega na tym, że mamy 48 godzin czasu, aby zgłosić sprawę na policję. Wtedy funkcjonariusze wyprowadzają delikwentów, a następnie wiozą do aresztu. To znaczy, że warto mieć alarm powiadomiający ochronę. Najlepiej dodatkowo zainstalować monitoring z aplikacją i powiadomieniem na telefon.

Jeżeli nie załatwimy sprawy w 48 godziny, musimy skierować się do sądu i udowodnić, że nasza nieruchomość nie jest pustostanem. Według hiszpańskich przepisów powinno to trwać do 30 dni, jednak w rzywistości w sądach sprawy się przedłużają. W rezultacie możemy np. 9-12 miesięcy udowadniać nasze racje podczas kilku rozpraw. 

Zdecydowana większość historii zajęć nieruchomości przez okupas dotyczy opuszczonych nieruchomości z przejęć bankowych

Taki właśnie był zamysł hiszpańskiego rządu podczas minionego kryzysu finansowego, aby osoby bezdomne miały możliwość znalezienia „dachu nad głową” w nieruchomościach należących do banków i firm, które zbankrutowały.

W ostatnich latach liczba polaków, którzy martwią się okupasami, wzrosła z jednego podstawowego powodu – coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości wakacyjne w Hiszpanii, więc i coraz więcej osób mówi o tym problemie. W efekcie w grupach i komentarzach na Facebook rozpętała 

Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest brak realnie skutecznych rozwiązań prawnych. W Hiszpanii procedury sądowe w takich sprawach są bardzo długie i skomplikowane, a samo wyegzekwowanie wyroku często okazuje się trudne. Tym samym okupasom łatwo jest unikać konsekwencji swojego działania i kontynuować bezprawne zajmowanie cudzych nieruchomości.

Sytuację pogarsza fakt, że wiele osób decyduje się na tzw. „okupację społeczną”. Są to grupy ludzi, które w imię walki z bezdomnością czy nierównościami społecznymi bezprawnie zajmują opuszczone budynki i próbują tam zorganizować miejsca do życia. Niekiedy są wspierani przez różne organizacje pozarządowe, co dodatkowo utrudnia sprawę właścicielom nieruchomości.

W obliczu tego problemu władze Hiszpanii poszukują skutecznych rozwiązań. Jednym z pomysłów jest zaostrzenie kar dla osób, które bezprawnie zajmują cudzą nieruchomość. Innym pomysłem jest stworzenie specjalnych ośrodków, w których osoby bezdomne mogłyby otrzymać pomoc i wsparcie, zamiast decydować się na okupację.

Jedno jest pewne – problem okupasów w Hiszpanii istnieje i wciąż wymaga wprowadzenia skutecznych rozwiązań. Właściciele nieruchomości zajmowanych bezprawnie bywają zmuszeni do ponoszenia kosztów, zarówno finansowych, jak i emocjonalnych. Niejednokrotnie muszą walczyć o swoje prawa w sądzie, co dodatkowo obciąża ich sytuację.

Dlatego też władze Hiszpanii powinny jak najszybciej zająć się tym problemem i wprowadzić skuteczne rozwiązania, które pozwolą na ochronę praw właścicieli nieruchomości oraz zapewnią bezdomnym alternatywne możliwości zdobycia miejsca do życia. Tylko w ten sposób będzie można rozwiązać problem okupas w Hiszpanii.

O temacie ocupados piszą również polskie media – m.in. Rzeczpospolita oraz Gazeta Prawna, która zestawia sytuację w Hiszpanii z sytuacją w Polsce: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/9274569,niewystarczajaca-ochrona-wynajmujacych-w-polskim-prawie-czyli-dzicy.html – polecamy.

Tymczasem, ponieważ wiele Polaków kupuje nieruchomości w Hiszpanii, proponujemy, aby podejść do tego tematu po polsku – skutecznie i elegancko.

Załatwiamy to po polsku 🙂

okupas to nie problem dla Polaków

Wszyscy się zgodzimy, że w Polsce potrafimy załatwić sprawy po swojemu i skutecznie 🙂 Dlaczego nie wykorzystać tego w Hiszpanii?

W Globly lubimy znajdować rozwiązania najbardziej skomplikowanych problemów, z którymi muszą mierzyć się inwestorzy kupujący nieruchomości w Hiszpanii. Znaleźliśmy też sposoby na to, jak zabezpieczyć się przed okupas oraz jak wypędzić okupasów, gdy się pojawią.

Ważna jest prewencja. Jak wskazuje logika – na samym początku liczy się wybór odpowiedniej lokalizacji, bo jasne jest, że w niektórych miejscach okupas mają możliwość „polowania” na opuszczone nieruchomości, a w innych miejscach jest to po prostu niemożliwe.

Jeżeli inwestujesz w nieruchomość, która znajduje się na monitorowanym osiedlu lub w dzielnicy, gdzie dookoła jest dużo sąsiadów i dużo się dzieje, okupasi mają małe szanse na powodzenie i duże ryzyko niepowodzenia (zatrzymania przez policję). W takich miejscach raczej okupasów nie spotkamy.

Z naszego własnego doświadczenia – wybrzeże Costa Blanca i okolice Alicante, Torrevieja znamy od ok 15 lat. To po Polsce nasz drugi dom. Na własne oczy raz widzieliśmy akcję okupasów w miejscu, które nie jest miejscem na odludziu, ale też nie jest miejscem monitorowanym. Widzieliśmy, jak policjanci skutecznie wyprowadzili okupas z nieruchomości. Nie znamy szczegółów tego zajścia, niemniej jednak widzieliśmy, że państwo i służby hiszpańskie działają, aby zapobiegać temu zjawisku (wbrew temu, co można przeczytać w grupach na Facebooku).

Na pewno dla „świętego spokoju” warto wybierać lokalizacje, które nie są na odludziu. Jeżeli jednak zależy Ci na zacisznym miejscu i obawiasz się o zaiteresowanie okupas Twoją nieruchomością, na pewno uspokoi Cię zabezpieczenie nieruchomości alarmem – o tym dalej.

A jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że okupas wtargną na Twoją nieruchomość, w Globly polecimy Ci specjalną usługę – eleganckie wyproszenie okupas z nieruchomości 😉

W praktyce – kilku Panów, którzy wyglądają „przekonująco” odwiedza Twoją nieruchomość zajętą przez okupas i delikatnie sugeruje okupasom bezsens przebywania w Twojej nieuchomości. Są to Panowie z Hiszpanii, którzy załatwiają sprawę po polsku, elegancko 😉 

To bardzo ważne, że załatwiają sprawę elegancko, ponieważ należy zachować pełną zgodność z prawem w takim działaniu. Panowie mają tego świadomość. W przeciwnym razie sami mogliby narazić się na konsekwencje prawne. Z pewnością takie zagrania, jak odcięcie wody, czy wejście siłą, są nielegalne. 

Skuteczność 100%.

Panom oczywiście trzeba zapłacić, ale jeżeli dojdzie do takiej ostatecznej sytuacji, mamy ostateczne rozwiązanie problemu.

Jeżeli masz problem z okupasami, daj nam znać, a my zwołamy naszych znajomych chicos fuertes e inteligentes (silnych i mądrych facetów) i rozwiążemy problem po polsku (Panowie powiedzą, że to po hiszpańsku – koniec końców wszyscy mamy rację, mamy z Hiszpanami trochę podobne temperamenty i podobne sposoby na rozwiązania ostateczne 🙂 ).

Ok. Jeżeli problem się pojawi, wiemy, co z tym zrobić. Ale najlepiej nie mieć w ogóle problemu z okupasami. Dlatego warto zastsować prewencję i się zabezpieczyć przed ewentualnymi intruzami (jak w każdym kraju).

 

Jak zabezpieczyć się przed okupas?

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w Hiszpanii lub planujesz zakup nieruchomości w Hiszpanii i obawiasz się, że możesz stać się ofiarą okupasów, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość.

Oto kilka wskazówek:

 1. Zabezpiecz swoją nieruchomość odpowiednimi zamkami i zabezpieczeniami. (Możemy w tym pomóc – współpracujemy z producentami i dostawcami zamków i zabezpieczeń). Dzięki temu okupasom będzie trudniej wejść na teren Twojej nieruchomości.
 2. Regularnie sprawdzaj, czy wszystkie drzwi i okna są dobrze zamknięte i czy nie ma żadnych innych potencjalnych luk bezpieczeństwa.
 3. Staraj się utrzymywać kontakt z sąsiadami, poproś ich o wsparcie w razie wystąpienia podejrzanej sytuacji. Może się okazać, że razem upolujecie jakichś okupasów.
 4. Jeśli masz nieruchomość w odludnym miejscu, zadbaj o to, aby była ona regularnie odwiedzana i monitorowana. (Możemy pomóc Ci w zorganizowaniu monitoringu Twojej nieruchomości). Dzięki temu okupasom będzie trudniej ją zająć.
 5. Zasięgnij porady prawnej, aby dowiedzieć się, jakie kroki powinieneś podjąć w razie, gdyby twoja nieruchomość została zajęta bezprawnie.
 6. Pamiętaj, że zapobieganie okupasom jest zawsze lepsze niż walka o odzyskanie nieruchomości. Dlatego też warto podjąć odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją. (Pomożemy zorganizować pomoc prawną).

Jak skutecznie zabezpieczyć swoją nieruchomość w Hiszpanii alarmem?

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć swoją nieruchomość w Hiszpanii przed okupasami, instalacja alarmu może być dobrym rozwiązaniem.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 1. Znajdź dobrego dostawcę alarmów, który oferuje sprawdzone i skuteczne rozwiązania zabezpieczające. Upewnij się, że dostawca posiada doświadczenie w branży i ma dobrą opinię wśród klientów. (Chętnie polecimy producentów i dostawców rozwiązań zabezpieczających nieruchomość).
 2. Zdecyduj, jaki rodzaj alarmu będzie najlepszy dla twojej nieruchomości. Możesz wybrać alarm zewnętrzny, który zabezpieczy cały teren nieruchomości, lub alarm wewnętrzny, który zadziała tylko w pomieszczeniach, w których jest zamontowany.
 3. Zadbaj o to, aby alarm był odpowiednio zainstalowany i podłączony do zasilania. Upewnij się, że wszystkie elementy systemu są sprawne i działają prawidłowo.
 4. Ustal, jakie dane kontaktowe mają być przekazywane do centrali alarmowej w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wezwanie odpowiednich służb, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 5. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać działanie alarmu i ewentualnie go serwisować, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoja nieruchomość w Hiszpanii powinna być skutecznie zabezpieczona przed okupantami. Pamiętaj jednak, że alarm sam w sobie nie rozwiąże całego problemu – warto podjąć inne kroki, aby zapobiec okupacji.

Usługi prawne, które zabezpieczą Cię przed okupas

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w Hiszpanii i obawiasz się, że możesz stać się ofiarą okupas, warto zasięgnąć porady prawnej. Prawnik może ci pomóc w zabezpieczeniu twojej nieruchomości oraz w razie potrzeby wyegzekwować swoje prawa w sądzie.

(W ramach naszej obsługi zapewniamy kontakt z kancelarią prawną, która zabezpieczy prawnie Twoją nieruchomość przed okupas).

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług prawnych, pamiętaj o następujących kwestiach:

 1. Znajdź dobrego prawnika, który specjalizuje się w sprawach dotyczących okupasów. Upewnij się, że posiada on odpowiednie doświadczenie i wiedzę, aby skutecznie ci pomóc. (Możemy polecić Ci odpowiednią kancelarię).
 2. Zapytaj prawnika o to, jakie kroki możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość przed okupantami. Prawnik może zaproponować ci różne rozwiązania, w zależności od sytuacji.
 3. Zadaj pytania dotyczące procedur sądowych w sprawach o okupację nieruchomości. Prawnik powinien ci wytłumaczyć, jakie kroki należy podjąć, aby odzyskać nieruchomość i jakie są twoje szanse na sukces.
 4. Ustal, jakie koszty będą związane z korzystaniem z usług prawnych. Prawnik powinien ci podać wycenę usługi i wyjaśnić, co jest wliczone w cenę.

Pamiętaj, że skorzystanie z usług prawnych może być bardzo pomocne, jeśli chcesz zabezpieczyć swoją nieruchomość przed okupas w Hiszpanii. Prawnik może ci pomóc w zrozumieniu Twoich praw oraz w razie potrzeby wyegzekwować je w sądzie.

Prawne zabezpieczenie przed okupas

Istnieją kroki prawne, które możesz podjąć, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość. Poza uslugami prawnymi kancelarii, istnieją kroki prawne, które warto mieć w zanadrzu.

Oto kilka z nich:

 1. Zasięgnij porady prawnej, aby dowiedzieć się, jakie kroki powinieneś podjąć, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość przed okupasami. Prawnik może ci doradzić, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakie są Twoje prawa w tej kwestii.
 2. Jeśli zajdzie taka potrzeba, złóż pozew do sądu o eksmisję okupas z Twojej nieruchomości. Prawnik może ci pomóc w sporządzeniu pozwu i przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.
 3. Skontaktuj się z policją, aby uzyskać pomoc w przypadku, gdyby okupasi nie chcieli opuścić Twojej nieruchomości po wyroku sądu. Policja może zabezpieczyć teren i umożliwić ci odzyskanie Twojej własności.
 4. Jeśli okupasi nie są w stanie opłacić odszkodowania, które zostało im nakazane przez sąd, możesz ubiegać się o nakaz egzekucji komorniczej. Komornik będzie mógł zająć ich majątek, aby wyegzekwować wyrok sądowy.
 5. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy Twoja nieruchomość nie jest zagrożona okupacją. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podejrzane sytuacje, niezwłocznie zgłoś je policji i zasięgnij porady prawnej.

Jeżeli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz mógł skutecznie zabezpieczyć swoją nieruchomość przed okupas w Hiszpanii. Pamiętaj jednak, że zawsze istnieje ryzyko okupacji, dlatego też warto regularnie monitorować sytuację i podjąć odpowiednie kroki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Według nas odpowiednim krokiem jest zajęcie się sprawą po polsku. Jesteśmy do Twojej dyspozycji w tym zakresie 🙂

Życzymy udanych inwestycji 🙂

Globly.eu Team

Porównaj oferty