Your search results

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2021, prognoza 2021-2023 i porównanie do cen w Polsce.

Opublikowano przez Mateusz Globly.eu w 7 maja 2021
0

Ceny nieruchomości w Hiszpanii są atrakcyjne – tą opinię można usłyszeć i przeczytać niemal wszędzie. Osoby, które interesują się zakupem mieszkania w tym kraju, często zdane są na zdawkowe informacje zawarte w artykułach reklamujących biura nieruchomości.

Jak jest naprawde? O tym piszemy w niniejszym artykule. Od czasu do czasu odświeżamy treść i uzupełniamy o aktualne dane.

Oto dane z maja 2021.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2012-2021 + prognoza 2021-2023

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2021 - wykres od 2012 + prognoza 2021 - 2023

Ceny nieruchomości w Hiszpanii w 2021 roku są pod wpływem pandemii koronawirusa. Zgodnie z globalnymi modelami makroekonomicznymi Trading Economics i oczekiwaniami analityków, oczekuje się, że indeks mieszkaniowy w Hiszpanii osiągnie minimalny próg 1410,00 EUR / m kw. do końca II kwartału 2021 roku. 

Patrząc w przyszłość na dane z modeli ekonometrycznych widzimy, że Indeks Mieszkaniowy w Hiszpanii wyniesie 1490,00 EUR za 12 miesięcy. W perspektywie długoterminowej przewiduje się, że ceny domów w Hiszpanii będą kształtować się w okolicach 1650,00 EUR / m.kw w 2022 r. I 1760,00 EUR / m.kw. w 2023 roku według modeli ekonometrycznych.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2018-2021 + prognoza 2021-2023

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2018 - 2021 + prognoza do 2023 roku

Hiszpański rynek nieruchomości znalazł się w stagnacji, podobnie jak większość rynków większości krajów europejskich. Oczekuje się wyjścia z zastoju w 2021 r., wraz ze zwiększoną liczbą ozdrowieńców po COVID oraz zwiększającym się odsetkiem populacji, która została zaszczepiona.

Prognozuje się zwiększone ożywienie cenowe do którego ma się przyczynić popyt wewnętrzny obywateli Hiszpanii oraz powrót na rynek obywateli Europy kupujących nieruchomości wakacyjne.

Czynnikiem pozytywnym dla popytu krajowego może się stać wniosek zgłoszony do władz w celu obniżenia podatku VAT od deweloperskich nieruchomości średnio z 10% do 4% w większości regionów.

Porównanie cen nieruchomości w Hiszpanii i w Polsce pokazuje, że ceny nad Morzem Śródziemnym są wciąż niższe niż w miastach w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że Hiszpania to jeden z kierunków, który inwestorzy wybierają najczęściej.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2021 (porównanie śr. cen z ostatnich 18 mies. z cenami w Polsce)

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2021 w porównaniu z cenami w Polsce

Czy hiszpańska gospodarka rozwija się w 2021 roku?

Rząd Hiszpanii przewiduje, że po spadku 11,2% w 2020 roku już w tym roku PKB wzrośnie o 7,2%. Natomiast Bank Hiszpanii przewiduje wzrost o 5% w 2021 r. i o 4% w 2022 r.

Agencja ratingowa S&P Standard & Poor’s (S&P) szacuje, że ceny nieruchomości w Hiszpanii w 2021 roku zaczną wzrastać. Według amerykańskiej agencji w strefie euro oszczędzono średnio około 25% dochodów gospodarstw domowych.

Według S&P, odłożony w czasie pandemii popyt na mieszkania zostanie nadrobiony w 2021 r., oraz odłożone oszczędności na zakup mieszkań wpłyną na wzrost cen nieruchomości będących w niższych cenach niż przed w listopadzie 2020 r.

Odpowiednim wskaźnikiem rozwoju rynku nieruchomości w Hiszpanii w 2021 roku są dane pokazujące ceny za metr kwadratowy. Informacje te stanowią przydatne narzędzie do prognozowania i przewidywania ścieżki cenowej hiszpańskiego rynku mieszkaniowego.
Archiwum danych z wcześniejszych lat:

Aktualizacja z 16.02.2019r.: Dane z rynku nieruchomości w Hiszpanii za grudzień 2018.

Oto krótka analiza ostatnich danych z rynku:

 W grudniu 2018 zanotowaliśmy wzrost cen wynoszący 5,7%

 Średnia cena na hiszpańskim rynku wyniosła 1459€

 Ilość transakcji wzrosła o 1,2% w stosunku do grudnia 2017.

 44,7% transakcji stanowiły zakupy nieruchomości z kredytem hipotecznym.

Więcej informacji znajdziecie w artykule magazynu Murcia Today: http://bit.ly/2TR9sGT oraz w dalszej części artykułu.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2019 – prognozy.

Według portalu tradingeconomics.com ceny nieruchomości w Hiszpanii w 2019 roku będą stabilnie wzrastać i już w połowie roku zbliżą się do poziomu 1650€/m.kw.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2019 - prognoza

Ceny nieruchomości w Hiszpanii 2019 – prognoza
Źródło: https://tradingeconomics.com/spain/housing-index

Czy w Hiszpanii kupisz mieszkanie taniej niż w Polsce?

Przedstawiamy pierwsze w internecie porównanie cen nieruchomości w Hiszpanii oraz w największych polskich miastach, aby obrazowo odpowiedzieć na to często zadawane przez Was pytanie.

Przygotowaliśmy dla Was wykresy porównujące ceny nieruchomości w Hiszpanii nad morzem na popularnych wybrzeżach z cenami w polskich miastach. Przedstawiamy także wykres cen hiszpańskich nieruchomości i jego historyczne zmiany w latach 1987-2018r..

Ceny nieruchomości w Hiszpanii i Polsce – PORÓWNANIE

Do stworzenia wykresów porównujących ceny nieruchomości w Hiszpanii i w Polsce posłużyliśmy się:

Ponieważ dane NBP podawane są w polskiej walucie PLN, zastosowaliśmy przelicznik według obecnego kursu EUR – 4,27PLN (z dnia 2 sierpnia 2018r.).

Ceny nieruchomości w Hiszpanii i Polsce – PORÓWNANIE cen metra kwadratowego w latach 2006-2018r.


Lubisz konkretne dane na wykresach? Pomóż nam przekazywać merytoryczne treści.
Polub lub udostępnij:


Ceny nieruchomości w Hiszpanii nad morzem

Polacy podobnie, jak mieszkańcy innych krajów Europy bardzo chętnie kupują nieruchomości na hiszpańskich wybrzeżach nad Morzem Śródziemnym.

Inwestorów przyciągają piękne plaże nagradzane co roku najwyższym odznaczeniem – błękitną flagą. Do tego piękne morze, palmy, ponad 320 dni słońca w roku, zdrowy klimat i „hiszpańskie” życie.

Hiszpańskie wybrzeża są również bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, co daje możliwość dobrego zarobku na wynajmie wakacyjnym.

Oto ceny nieruchomości na kilku popularnych wybrzeżach Hiszpanii.

Ceny nieruchomości na Costa de Valencia (Hiszpania)

Ceny nieruchomości na Costa de Valencia w Hiszpanii

Ceny nieruchomości na Costa de Valencia w Hiszpanii

Ceny nieruchomości na Costa Blanca (Hiszpania)

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa Blanca

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa Blanca

Ceny nieruchomości na Costa Calida (Hiszpania)

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa Calida

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa Calida

Ceny nieruchomości na Costa Almeria (Hiszpania)

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa Almeria

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa Almeria

Ceny nieruchomości na Costa del Sol (Hiszpania)

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa del Sol

Ceny nieruchomości w Hiszpanii na Costa del Sol

Coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszą się Wyspy Kanaryjskie. W dużej mierze wynika to ze wzrostów cen wynajmu wakacyjnego w kurortach na Kanarach.

Ceny nieruchomości na Wyspach Kanaryjskich (Hiszpania)

Ceny nieruchomości w Hiszpanii - Wyspy Kanaryjskie

Ceny nieruchomości na Wyspach Kanaryjskich (Hiszpania)

Cena za metr kwadratowy nieruchomości w Hiszpanii w I kwartale 2018 roku wyniosła średnio 1566€

Ceny nieruchomości w Hiszpanii zmianiały się dynamicznie w ostatniej dekadzie. Powód – kryzys finansowy, który w dużym stopniu dotknął rynek hiszpańskich nieruchomości.

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości była nieco spokojniejsza, ale też można zauważyć spadki po kryzysie.

Na wykresie przedstawiającym porównanie cen nieruchomości w Hiszpanii i Polsce można zauważyć, że ceny na Półwyspie Iberyjskim w I kwartale 2018 roku (1566€/m2) były niższe niż w miastach takich jak Warszawa (2185€/m2), Kraków (1819€/m2), Gdańsk (1806€/m2).

W Hiszpanii metr kwadratowy kosztował tylko trochę więcej niż w Poznaniu (1528€/m2), czy Wrocławiu (1504€/m2).

Okazje cenowe blisko morza, które wciąż pojawiają się w ofertach hiszpańskich biur nieruchomości kosztują czasem tyle, co nieruchomości w Białymstoku (1152€/m2), Lublinie (1204€/m2), Kielcach (1009€/m2).

Skąd tak niskie ceny nieruchomości w Hiszpanii?

Spadek cen mieszkań w Hiszpanii po kryzysie finansowym

Kryzys finansowy poruszył rynki nieruchomości w wielu krajach na świecie. Jednym z krajów, które najbardziej ucierpiały w wyniku krachu na giełdach była właśnie Hiszpania.

Ceny hiszpańskich nieruchomości spadały w gwałtownym tempie, wielu deweloperów ogłosiło upadłość. Właściciele, których nie było stać na spłaty kredytów hipotecznych, musieli oddać nieruchomości bankom.

Stąd na rynku pojawiło się dużo nieruchomości w Hiszpanii z przejęć bankowych.

Dla zobrazowania sytuacji po kryzysie finansowym przytoczymy dane z artykułu w portalu bankier.pl z marca 2013 roku: w 2012 roku hiszpańskie nieruchomości staniały o 12,8% <– link do artykułu na bankier.pl otwiera się w nowej karcie.

Dopiero w 2014 roku ceny nieruchomości w Hiszpanii zaczęły się odbijać i wykresy poszły delikatnie w górę.

W ostatnich latach zauważamy delikatny wzrost cen nieruchomości w Hiszpanii na poziome 6-8%.

Jak wynika z danych Colegio de Registradores, które przytacza pan Piotr Rudzki w artykule z lutego 2018 w portalu Rzeczpospolita, w IV kwartale wzrost cen nieruchomości w Hiszpanii wyniósł 1,8 proc., a w całym roku 7,6 proc. <– link do artykułu na rp.pl otwiera się w nowej karcie.

Ceny kupna mieszkania lub domu na Półwyspie Iberyjskim mimo wzrostów w ostatnich latach wciąż są niższe niż przed kryzysem finansowym.

Wciąż można znaleźć przecenione okazje poniżej 30 tysięcy euro. Znajdziesz też sporo okazyjnych ofert z cenę około 50-60 tysięcy euro.

Inwestycja za tak niską cenę to dobra okazja, dlatego oferty znikają z rynku bardzo szybko.

Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości w Hiszpanii na wynajem ponieważ to perspektywa dobrego zarobku na turystach w Hiszpanii. Inni kupują dla siebie, dla dzieci.

Inwestorzy kupujący w Hiszpanii najczęściej kierują się walorami takimi, jak piękna pogoda, 320 dni słońca w roku, ale atrakcyjne ceny również są ważnym argumentem.

Zwłaszcza, że ceny nieruchomości w Hiszpanii wciąż są niższe niż przed kryzysem finansowym.

Wykres cen nieruchomości w Hiszpanii w latach 1987-2018r.

Wiele osób myślących o inwestycji w dom nad Morzem Śródziemnym zastanawia się, jak wyglądały historyczne zmiany cen nieruchomości w Hiszpanii.

Jest to bardzo rozsądne posunięcie, ponieważ z historycznych cen można wnioskować prognozy na przyszłość.

Jeżeli jesteś tak uważnym inwestorem – świetnie! – właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy wykres cen nieruchomości w Hiszpanii w latach 1987-2018r.

Ceny nieruchomości w Hiszpanii w latach 1987-2018


Lubisz konkretne dane na wykresach? Pomóż nam przekazywać merytoryczne treści.
Polub lub udostępnij:


Ile kosztuje mieszkanie w Hiszpanii? (PRZYKŁADY)

Ceny mieszkań w Hiszpanii zaczynają się już od około 30.000€. Można znaleźć również tańsze oferty (np. do remontu lub z przejęć bankowych), jednak nie jest o nie łatwo. Trzeba też uważać na tak kusząco tanie oferty, ponieważ może tkwić w nich jakiś haczyk natury prawnej, związany z konstrukcją czy planami zagospodarowania przestrzennego. W takich sytuacjach należy być szczególnie ostrożnym.

Już za tak niską cenę kupisz kawalerkę nad Morzem Śródziemnym.

Przykładem może być apartament w nowej części miejscowości Torrevieja, – 39.900€
35m2 – Cena za metr kwadratowy: 1140€

35m2 powierzchni, taras 4m2. Mieszkanie składa się z  pokoju dwuosobowego, łazienki, wyposażonej kuchni w stylu amerykańskim. Wnętrze wykonane ze stolarki sosnowej, orientacja południowo-wschodnia, podłoga z kamionki, Aluminiowa stolarka zewnętrzna.

Trochę więcej kosztuje apartament w Torrevieja blisko plaży – 56.000€ (zniżka z 60.000€)
34m2 – Cena za metr kwadratowy: 1647€

34m2 blisko plaży Playa de los Naufragos z tarasem i basenem w obrębie urbanizacji. Zaledwie 150m. do plaży. Dwuosobowy pokój, łazienka, wyposażona kuchnia w stylu amerykańskim, drewniana stolarka, orientacja południowo-wschodnia, posadzka ceramiczna, aluminiowa stolarka zewnętrzna.

Inna bardzo ciekawa okazja w korzystnej cenie to apartament z widokiem na morze usytuowany tuż przy morzu i plaży Playa de los Náufragos w Torrevieja – 89.900€.
60m2 – Cena za metr kwadratowy: 1498€

Ceny nieruchomości w Hiszpanii nad morzem

Apartament w Hiszpanii nad morzem przy Playa de los Náufragos

  • 60m2 powierzchni
  • 5m2 taras z widokiem na morze
  • 2 sypialnie, przestronny salon z kuchnią
  • świeżo wyremontowany i umeblowany
  • klimatyzacja
  • w okolicy znakomita infrastruktura – sklepy, restauracje, knajpy, bary, plaże, placówki publiczne.

Świetna lokalizacja na wynajem wakacyjny!

Najbardziej atrakcyjne okazje często znikają z rynku zanim zdążą pojawić się na stronach internetowych biur nieruchomości.

Ile kosztuje dom w Hiszpanii? (PRZYKŁADY)

Zakup domu w Hiszpanii to większy wydatek. Ceny bungalowów i mniejszych willi zaczynają się od około 100.000€, ale można również znaleźć przecenione okazyjne oferty nawet w okolicy 60.000€. O takie okazje jest jednak bardzo trudno.

Przykładem nieruchomości prezentującej ceny domów w Hiszpanii może być Bungalow w Playa Flamenca za 115.000€
60m2 – Cena za metr kwadratowy: 1916€ (ale jak doliczymy 50m2 tarasu i ogrodu ziomowego, który używamy cały rok wychodzi 1045€ za metr kwadratowy całej posiadłości)

Bungalow na pierwszym piętrze w Miraflores II, w dzielnicy Playa Flamenca.

Obiekt został wybudowany w 1998 roku. Ma powierzchnię 60m2.

Bardzo ładny narożny apartament z dużym tarasem, z ogrodem zimowym. Obiekt znajduje się w odległości krótkiego spaceru od bulwaru Zenia. W pobliżu nieruchomości co sobota odbywa się targ uliczny, gdzie można zakupić wspaniałe lokalne produkty. Apartament znajduje się w odległości krótkiego spaceru od plaży.

Składa się z salonu, otwartej kuchni, dwóch przestronnych sypialni i dużego tarasu o powierzchni 50 m2.
W zamkniętym kompleksie znajdują się piękne ogrody, dwa baseny, staw rybny i ogrody śródziemnomorskie.

Rok budowy 2002, powierzchnia mieszkalna 60m2. Na apartament składa się duży salon, kuchnia z pomieszczeniem gospodarczym, 2 sypialnie i 2 łazienki. Bungalow jest sprzedawany z meblami oraz podziemnym garażem.


Wnioski

Czy w Hiszpanii kupisz mieszkanie taniej niż w Polsce?

Tak, w Hiszpanii wciąż można kupić nieruchomość taniej niż w polskich miastach, mimo iż spadki cen po kryzysie finansowym się skończyły, a rozpoczęły się wzrosty cen. Na bardzo atrakcyjne okazje cenowe należy jednak spoglądać uważnie, ponieważ w takich ofertach może tkwić jakiś haczyk.

Należy też spoglądać na sprawę całościowo i uczciwie. Jak widać na przedstawionych wykresach – jest wiele miast w Hiszpanii, w których ceny metra kwadratowego mieszkania są znacznie wyższe niż w Polsce – nawet wyższe niż Warszawie. Madryt jest droższy (2.471€ – 4.477€) , Barcelona też (2.908€ – 4.533€). Marbella – nadmorski kurort na Costa del Sol z dzielnicami willowymi jest nawet ponad dwa razy droższa (2000€ –  4500€) niż nasza stolica .

Są jednak miejscowości – jest ich całkiem sporo – które są bardzo atrakcyjnymi śródziemnomrskimi kurortami i w których ceny nieruchomości faktycznie są bardzo atrakcyjne na tle cen w polskich miastach. Zwłaszcza jeżeli uwzględnimy główne zalety południa, czyli pogodę, słońce, plaże, morze, palmy itd.

Faktem jest, że popyt na zakup nieruchomości w Hiszpanii rośnie – również wśród polskich inwestorów.


Lubisz konkretne analizy? Pomóż nam przekazywać merytoryczne treści.
Polub lub udostępnij:


Zobacz również

Koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii nie są uwzględniane w cenach ofert biur nieruchomości. Aby posiąść pełne wyobrażenie o ostatecznej cenie, jaką zapłacisz za swoją wymarzoną nieruchomość, odkryj cenne informacje przedstawione poniżej.
Ile wynoszą koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii? Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w Hiszpanii, a ile utrzymanie domu? Odpowiadamy na Twoje pytania.
  Kupno mieszkania w Hiszpanii na wynajem to coraz bardziej popularny sposób na osiąganie zysków z zainwestowanego kapitału. Już nie tylko mieszkańcy bogatych europejkich państw, ale także i Polacy inwestują w nieruchomości w Hiszpanii.  Napisaliśmy ten krótki przewodnik, ponieważ coraz częściej otrzymujemy od Was i naszych klientów wiadomości z pytaniem, jak zarabiać i ile można zarobić na wynajmie apartamentu w Hiszpanii. Rozmawiamy na ten temat ...

Masz już pogląd na to, jak kształtują się ceny nieruchomości w Hiszpanii na tle cen w polskich miastach.

Interesuje Cię zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Prosimy o uwagę ? Codziennie przedstawiamy najepsze okazje wybrane z wielu biur nieruchomości w Hiszpanii.

Nie przegap okazji. Odkrywaj oferty w najlepszych cenach na Globly.eu ?????

Nieruchomości w Hiszpanii - Odkryj okazje!

22
Apartament w hiszpanii blisko morza na sprzedaż
rynek wtórny

Apartemant w Torrevieja 300 m od morza

90.000 € NOWOŚĆ
Apartament EN MAR AZUL znajduje się 300m od morza. Apartament na pierwszym piętrze w miesz [więcej]
Apartament EN MAR AZUL znajduje się 300m od morza. Apartament na pierwszym piętrze w mieszkalnej plaży Chimos znajd [więcej]
21 50.00 m2
17
rynek pierwotny

Apartamenty w Mare Nostrum

od 261.000 €
Mare Nostrum to urocza rezydencja położona w Guardamar del Segura. Mare Nostrum po łacinie [więcej]
Mare Nostrum to urocza rezydencja położona w Guardamar del Segura. Mare Nostrum po łacinie oznacza „Nasze Mor [więcej]
22 86.00 m2
10
rynek pierwotny
29
rynek pierwotny

Nowy, słoneczny apartament w Punta Prima

180.000 €
Ten niesamowity bungalow z 2 sypialniami,2 łazienkami, salonem oraz kuchnią zlokalizowany [więcej]
Ten niesamowity bungalow z 2 sypialniami,2 łazienkami, salonem oraz kuchnią zlokalizowany na parterze z widokiem na [więcej]
22 74.00 m2

Porównaj oferty